CHINGGS KHAAN

Chinggs Khann wódz czy morderca?

CHINGGS KHAAN

Wracają ze stepów do Ułan Bator odwiedziliśmy Chinggs Khaana. 

Czyngis Chan (1162 - 18 sierpnia 1227 r.) Był założycielem i pierwszym Wielkim Khanem Imperium Mongolskiego, które po jego śmierci stało się największym przyległym imperium w historii. Doszedł do władzy, łącząc wiele koczowniczych plemion Azji Północno-Wschodniej. Po założeniu Imperium i ogłoszeniu Czyngis-chana, rozpoczął inwazje mongolskie, które podbiły większość Eurazji. Dokonywał przy tym masowych masakr ludności cywilnej. Pod koniec życia imperium mongolskie zajmowało znaczną część Azji Środkowej i Chin.

Przed śmiercią Czyngis-chana wyznaczył Ögedei Khana na swojego następcę. Później jego wnukowie podzielili swoje imperium na chanaty. Czyngis-chan zmarł w 1227 roku. Na jego prośbę jego ciało zostało pochowane w nieoznakowanym grobie gdzieś w Mongolii. Jego potomkowie rozszerzyli imperium mongolskie na większą część Eurazji, podbijając lub tworząc państwa wasalne we wszystkich współczesnych Chinach, Korei, na Kaukazie, w Azji Środkowej i znacznej części Europy Wschodniej i Azji Południowo-Zachodniej. Wiele z tych inwazji powtórzyło wcześniejsze masowe rzezie lokalnych populacji. W rezultacie Czyngis-chan i jego imperium mają okropną reputację w lokalnych historiach. 

Oprócz osiągnięć militarnych Czyngis-chan rozwinął także imperium mongolskie na inne sposoby. Zdecydował o przyjęciu pisma ujgurskiego jako systemu pisma imperium mongolskiego. Praktykował także merytokrację i zachęcał do tolerancji religijnej w imperium mongolskim, jednocząc koczownicze plemiona Azji Północno-Wschodniej. Współcześni Mongołowie uważają go za ojca założyciela Mongolii .

Znany z brutalności swoich kampanii Czyngis-chan jest uważany przez wielu za ludobójczego władcę. Jednak przypisuje mu się także doprowadzenie Jedwabnego Szlaku do jednego spójnego środowiska politycznego. Przyniosło to stosunkowo łatwą komunikację i handel między Azją Północno-Wschodnią, Muzułmańską Azją Południowo-Zachodnią i chrześcijańską Europą, poszerzając horyzonty kulturowe wszystkich trzech obszarów.

 

 

Fotorelacja

 

Read 236 times
Joanna Łabeńska

Pilot wycieczek krajowych i zagranicznych, przewodnik po Łodzi i województwie, fotograf.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…