POLACY NA SYBERII - JAN CZERSKI

Jednym z polskich zesłańców na Syberię był Jan Czerski, który zakochał się w Bajkale... a ja mu się nie dziwię...

 

CZERSKI PIK (SZCZYT CZERSKIEGO)

Jest to wzgórze, z którego pięknie widać jezioro Bajkał i rzeka Angarę - jedyną rzekę, która uchodzi z jeziora. Rzek wchodzących jest 366. Nazwisko Czerski to Polak, który zasłużył się dla Bajkału. Szczyt Czerskiego to jeden z wyższych szczytów gór Chamar-Daban nad Bajkałem. Wznosi się na wysokość 2090 m n.p.m. Nazwa szczytu upamiętnia polskiego zesłańca i geologa Jana Czerskiego (1845-1892). 

JAN CZERSKI uczestniczył w powstaniu styczniowym, za co został zesłany na Syberię (Omsk) i przymusowo wcielony do armii. Dzięki wstawiennictwu Grigorija Potanina pozwolono mu na badania geologiczne i paleontologiczne rejonu Omska. W 1869 Czerski został zwolniony ze służby wojskowej z powodu złego stanu zdrowia. W 1871 wyjechał do Irkucka. W latach 1877–1881 prowadził badania geologiczne brzegów jeziora Bajkał (opracował pierwszą mapę geologiczną wybrzeża jeziora) i Sajanów. Zaproponował pierwszy paleotektoniczny schemat Syberii. W 1885 był amnestionowany i wyjechał do Petersburga na zaproszenie tamtejszej akademii nauk. W czasie przejazdu do Petersburga prowadził badania geologiczne traktu pocztowego od Irkucka do Uralu. Zmarł podczas wyprawy w dolny bieg Kołymy.

 

Read 262 times
Joanna Łabeńska

Pilot wycieczek krajowych i zagranicznych, przewodnik po Łodzi i województwie, fotograf.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
More in this category: « JEZIORO BAJKAŁ IRKUCK »

Dodaj komentarz

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…