IRKUCK

Przepiękne drewniane domy...
Miasto położone nad rzeką Angarą...
Mówi się, ze jest to stolica Syberii...

 

IRKUCK

Miasto - port nad rzeką Angarą. Założony w 1661 jako Irkuckie Zimowisko. Prawa miejskie osada posiada od 1686 roku. Był to ośrodek administracyjny wojsk dla kolonizacji Syberii. W XVII wieku punkt tranzytowy handlu z Mongolią, potem z Chinami. Od XVIII wieku do 1917 roku miejsce zsyłek.
W 1881 roku miejscowi Polacy wybudowali Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który powstał w miejscu wcześniejszego drewnianego z 1826 roku.
W Irkucku znajdowały się polski cmentarz, na którym chowano zesłańców oraz cmentarz na wzgórzu za więzieniem za rzeczką Uszakówką, na którym chowano Polaków zmarłych w więzieniu.
Liczba mieszkańców porównywalna jest do Łodzi. 

Spałam jedynie jedną noc w hotelu w samym centrum. Bardzo sympatycznie spacerowało się uliczkami wzdłuż tych drewnianych domków, w których okiennice były na ogół niebieskie żeby odstraszać komary i przepięknie wyrzeźbione. Domy są zabytkowe. Ludzie nadal w nich mieszkają. Podejrzewam, że warunki bytowe nie są najlepsze. Dowiedziałam się, że w ramach "rewitalizacji" boczne ściany są zbudowane z cegły i na to położone są deski, żeby w razie pożaru ogień nie przedostał się zbyt szybka na sąsiedni dom.

 

Fotorelacja

Read 246 times
Joanna Łabeńska

Pilot wycieczek krajowych i zagranicznych, przewodnik po Łodzi i województwie, fotograf.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
More in this category: « POLACY NA SYBERII - JAN CZERSKI

Dodaj komentarz

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…